Pokaż mi swój prysznic, a powiem ci kim jesteś

Wł.:
Pokaż mi swój prysznic, a powiem ci kim jesteś

Rachunki na plus!

Nie bez kozery mówi się, że ktoś idzie wziąć „szybki prysznic”. On rzeczywiście jest szybki, a przy tym oszczędza wodę. Jak łatwo wyjść na plus z opłatami za wodę? Najlepiej zainstalować prysznic, a że jest ich bardzo wiele na rynku, to nie trzeba się martwić.

Wielofunkcyjność w każdym modelu

Producenci prześcigają się w wyposażaniu pryszniców we wszelakie systemy i udogodnienia. Na rynku znajdziemy nie tylko panele z hydromasażem, które można zamontować do swojej armatury, lecz także będziemy mogli posłuchać muzyki podczas kąpieli czy poczuć się jakbyśmy stali w deszczu, gdy włączymy deszczownicę. Taka różnorodność może przyprawić o zawrót głowy, jednak należy się bać, ponieważ zawsze można poprosić o fachową pomoc.

„Myśl, myśl, myśl…” ~ Kubuś Puchatek

Zanim jednak kupimy kabinę, brodzik i inne dodatki do naszego prysznica, powinniśmy zastanowić się, gdzie takowy umiejscowić. Już na samym początku remontu łazienki trzeba podjąć pierwsze kroki, które umożliwią zamontowanie prysznica. Wszystko determinuje przestrzeń, jaką przeznaczymy na tę armaturę i to my musimy się do niej dostosować.

Kabina kabinę goni

Mamy ogromny wybór kabin prysznicowych, co wcale nie ułatwia całej sprawy. Zatem warto na spokojnie usiąść i przyjrzeć się wszystkim opcjom:

  1. Kabiny narożne – jak sama nazwa wskazuje, montuje się je w narożnikach i zajmują najmniej miejsca ze wszystkich, ich kształt uzależniony jest od kształtu brodzika np. półokrągłego, kwadratowego czy wielokątnego.
  2. Kabiny przyścienne – w niej jedna ze ścian, na której znajduje się bateria prysznicowa, styka się ze ścianą łazienki. Kształt takiej kabiny może być różnorodny w zależności od metrażu i upodobań klienta.
  3. Kabiny wolnostojące – nie dotykają żadnej ze ścian, co wiąże się z zajmowaniem przez nie największej powierzchni ze wszystkich kabin. Najlepiej nadają się do dużych łazienek czy salonów kąpielowych oraz wymagają specjalnej instalacji wodnej. W ich przypadku nie musimy martwić się o dobór odpowiedniego brodzika czy baterii, ponieważ wszystko sprzedawane jest w komplecie.
  4. Kabiny wnękowe – składają się tylko z drzwi prysznicowych, a resztę ścian zastępuje wnęka, gdzie są one umieszczane. Taką wnękę można stworzyć samemu za pomocą płyt kartonowo-gipsowych lub wykorzystać już istniejącą.

„Proszę tędy”, czyli drzwi prysznicowe

Tutaj także nie ma zaskoczenia w kwestii wyboru, ponieważ jest imponujący i zarazem istotny. Trafne wyselekcjonowanie drzwi prysznicowych daje gwarancję, że sprostają one naszym wymaganiom i będą służyć przez lata. Prócz szerokiej gamy materiałów, z których mogą być wykonane np. szkło hartowane — najtrwalszy czy tworzywa sztuczne — mniej trwały, klient może wybrać kolor takich drzwi. Przezroczyste, mleczne czy przyciemniane to trzy najpopularniejsze wybory, a decyzja o ozdobieniu ich to jedna z dodatkowych opcji. Co proponują nam producenci? Prześledźmy to:

  1. Drzwi suwane – zamontowane są za pomocą rolek, poruszających się w prowadnicach, co sprawia, że jesteśmy w stanie przesuwać je wzdłuż ścian kabiny. Takich drzwi są dwa rodzaje: jednoskrzydłowe – poruszają się w jedną stronę lub dwuskrzydłowe — rozsuwające się na boki. By klient miał jeszcze więcej możliwości wyboru, mamy także dwa rodzaje prowadzić: metalowe – trwalsze, rolki z nich nie wypadają oraz plastikowe — mniej trwałe, gdzie drzwi mogą z nich wypaść przy mocniejszym szarpnięciu. Takie drzwi idealnie sprawdzą się w małej łazience.
  2. Drzwi uchylne – otwierają się na zewnątrz, co zabiera trochę przestrzeni, dlatego warto o tym pamiętać. Do wyboru mamy drzwi jednoskrzydłowe, które mogą otwierać się na lewo bądź prawo oraz dwuskrzydłowe symetryczne i asymetryczne.
  3. Drzwi wahadłowe – w budowie podobne są do uchylnych, jednak rozmieszczenie zawiasów pozwala otwierać jedną ich cześć do środka kabiny, a drugą na zewnątrz. Tutaj także wybór jedno- czy dwuskrzydłowych drzwi pozostaje w rękach klienta. Minusem jest na pewno węższe wejście, ale ten mechanizm zajmuje znacznie mniej miejsca.
  4. Drzwi harmonijkowe – składają się tak, jak akordeon i niestety bardzo łatwo o rozszczelnienie w ich przypadku. Klient może wybrać, w którym kierunku taka harmonijka na się składać prawym lub lewym. Minusem takich drzwi są przede wszystkim bardzo trudno dostępne miejsca, co utrudnia zachowanie czystości.
  5. Drzwi walk in – to tak naprawdę nie są drzwi, ponieważ wybierając to rozwiązanie, prysznic posiada szeroki otwór niechroniony żadną powierzchnią. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się dla osób niepełnosprawnych czy starszych. Minusem jest to, że trzeba mieć dużą łazience, by taki prysznic móc zamontować, a najlepszym systemem odprowadzającym wodę będzie ten w podłodze.
Pokaż mi swój prysznic

Półmetek – pozostało wykończenie

Nie bez przyczyny powstało powiedzenie, że nieważne jak się zaczyna, a jak kończy. Wykończenia kabiny prysznicowej nadają jej ostatni szlif i nierzadko jednoznacznie ugruntowują jej wygląd. To, co proponują nam producenci jest tak różne, że każdy klient znajdzie coś dla siebie. Najczęstszym wyborem są wykończenia chromowane, ponieważ pasują np. do baterii umywalkowych, prysznicowych czy bidetowych. Jeśli jednak klient chciałby coś nowego, może wybrać także wykończenia lakierowane w tym kolor tego lakieru lub anodowe.

Brodzik brodzikowi nierówny

Są dwa sposoby wyboru brodzików:

  1. Zdecydować się na kupno osobno kabiny i brodzika, co wiąże się z przymusem dokładnego zmierzenia i dopasowania do siebie poszczególnych elementów.
  2. Wybrać zestaw, gdzie kabinę i brodzik wybrał za nas producent, dając nam gwarancję, że wszystko do siebie idealnie pasuje.

Firmy produkujące brodziki oferują przeróżne materiały, z których mogą być one wykonany: akryl, stal, ceramika czy minerał. Innym kryterium, które dzieli brodziki to wysokość:

  1. Brodziki płytkie – mają niewielkie (od 2,5 do 5 cm) wgłębienie i mogą być montowane na równym poziomie wraz z płytkami. Sprawdzą się idealnie dla osób starszych, ponieważ łatwo do nich wejść. Minusem jest to, że wymagają specjalnego, niskiego syfonu, co narzuca nam podjęcie decyzji o takim brodziku już na początku remontu.
  2. Brodziki głębokie – ich wysokość waha się od 9 do 16 cm, ale można wybrać niestandardowe rozwiązania jak 50 cm. Jest to idealne rozwiązanie dla małych dzieci, które można wtedy kąpać niczym w wannie. Nierzadko producenci wyposażają taki brodzik w siedzenia, co ma ułatwić dokonywanie niektórych czynności pielęgnacyjnych. W tym przypadku instalacja zostanie schowana pod brodzikiem, a my nie musimy się martwić o wybór specjalnego syfonu.

Innym rozwiązaniem jest decyzja o niekupowaniu brodzika. Wtedy wyznaczona przestrzeń na podłodze go nam zastępuje. Należy jednak zdecydować się na to dużo wcześniej, aby móc przygotować niezbędne elementy do montażu odpływu w podłodze, zrobić lekki spadek w jego stronę i wybrać drzwi prysznicowe, które są przeznaczone do takiego rodzaju prysznica.

META!

Kiedy te wszystkie wybory mamy już za sobą, jedyne co pozostaje to montaż wszystkich elementów w wyznaczonym miejscu. Gdy to już nastąpi, możemy cieszyć się z efektu i korzystać a prysznica przez wiele lat!

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień