Stelaże podtynkowe - co wybrać, jak montować?

Wł.:
Stelaże podtynkowe - co wybrać,  jak montować?

Plusy kontra minusy

Bezsprzecznym argumentem przemawiającym za kupnem stelaża podtynkowego jest możliwość schowania wszystkiego za kafelkami. Dzięki temu nasza łazienka staje się przestronniejsza, łatwiej się ją czyści i nie musimy martwić się myciem widocznych rur, które odchodzą od standardowej toalety. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na ogromne ryzyko, ponieważ jest szansa, że coś w stelażu może przestać działać i wtedy musimy skuwać całą ścianę. Producenci zapewniają jednak, że technologie zastosowane w nowoczesnych stelażach zapobiegają takim przykrym niespodziankom. Należy pamiętać, że wszystko musi być dobrze zmontowane, to daje nam 100% gwarancję.

Siłacz

Obecne stelaże podtynkowe wygrałyby Mistrzostwa Świata w trzymaniu ciężarów! Producenci zapewniają nas, że są one w stanie unieść do 400 kilogramów i funkcjonować prawidłowo. Klienci często za pierwszym razem, mimo wszystko się boją, jednak po jakimś czasie swobodnie korzystają z toalety, nie wyobrażając sobie jej zarwania. Taką siłę da się osiągnąć dzięki spójnym i szczelnym komponentom. Producenci zalecają, aby wszystkie elementy stelaża łącznie z miską WC i spłuczką pochodziły z tej samej firmy, wtedy mamy gwarancję, że nie skończy się to kolejnym remontem.

Waga ciężka czy może jednak lekka?

Wybierając stelaż, koniecznie dopytajmy o to, jaką zabudowę wybrać. Ich rodzajów są dwa: lekka i ciężka. Czym się różnią? Przede wszystkim miejscem przymocowania. Stelaż z zabudową ciężką świetnie nada się do ścian np. z cegły. Jest on dużo trudniejszy w montażu, ponieważ nie można bezpośrednio przymocować do niego armatury. Dzieje się to dopiero za sprawą dodatkowych śrub, które przykręcają miskę WC do muru. Gdy wszystko jest już zamontowane (stelaż, spłuczka, toaleta), należy taką konstrukcję obłożyć ze wszystkich stron cegłami, to ma za zadanie wzmocnienie całego stelaża. Zabudowa lekka jest o wiele łatwiejsza w montażu, a jej trzon to stabilna, stalowa konstrukcja. W tym przypadku miskę WC możemy zawiesić bezpośrednio na stelażu i nic złego nie wydarzy się ani nam, ani toalecie. Jeżeli w domu jest osoba niepełnosprawna lub starsza, warto pomyśleć nad kupnem stelaża wysokiego, aby ułatwić jej korzystanie z łazienki. Montując taką zabudowę, najpierw przytwierdzamy ją w dwóch miejscach na ścianę oraz dwóch na podłodze za pomocą kołków rozporowych. Gdy tę część mamy za sobą, możemy swobodnie wysunąć nogi I ustawić je na wybranej przez nas wysokości dla miski WC. Standardowa wysokość takiej miski lub bidetu wynosi 40 cm od podłogi. Na sam koniec należy obudować cały stelaż płytą kartonowo-gipsową. Toaleta prawie gotowa!

Stelaże podtynkowe

Czym to się wszystko różni?

W ogólnym rozrachunku oba stelaża niewiele się od siebie różnią w rankingu „Kto jest lepszy?”. Jeżeli mamy czas, cierpliwość i chęci stelaż do zabudowy ciężkiej może być dla nas. Należy jednak podkreślić, że jest to mocowanie tzw. na mokro, co wytwarza jeszcze więcej wilgoci, a nie koniecznie potrzebujemy jej nadmiaru w łazience. Stelaż do zabudowy lekkiej zakłada się „na sucho” i generuje on o wiele mniej bałaganu niż jego ciężki kolega. Można to także przymocować do płyty karton-gipsowej i będzie funkcjonował bez zarzutu, czego nie można niestety powiedzieć o zawodniku cięższym.

Stelaże podtynkowe

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień