Walka z rybikami w łazience staje się prostsza

Wł.:
Walka z rybikami w łazience staje się prostsza

Czym to stworzenie jest?

To niewielki srebrny robaczek, który podczas poruszania się przypomina rybę, stąd też jego nazwa. Rybiki cukrowe lubią miejsca, które są wilgotne, ciepłe i ciemne, a to idealny opis łazienek w wielu polskich domach. Stworzenie to jest na prawie każdym kontynencie prócz Arktyki i Antarktydy. Zauważyć je można dopiero po zgaszeniu światła, ponieważ nie pokazuje się one, dopiero gdy jest mrok. Co prawda jest to niegroźne stworzenie, które nie gryzie, ale jego widok jest na pewno mało ciekawy i pożądany.

Walka z rybikami w łazience staje się prostsza

Pożywienie rybika

Drugi człon nazwy tego stworzenia podpowiada nam, co on lubi jeść. Są to wszelkie cukry złożone np. skrobia. Co to dla nasz oznacza? Niestety złe wieści, ponieważ w tym wypadku rybik zje niemalże wszystko: owoce, mięso, papier, bawełnę i wiele innych produktów. Należy pamiętać, że robak ten może bez jedzenia przeżyć rok, dlatego nie zdziałamy nic szczelnie chowając jedzenia.

Walka z rybikami w łazience staje się prostsza

Wykurz robaka ekologicznie

  1. Wywietrz łazienkę – rybiki uwielbiają wilgotne pomieszczenia, dlatego im częściej zostawiasz uchylone drzwi do łazienki, tym większe prawdopodobieństwo, że robakowi nie będzie się dobrze żyło w suchym miejscu.
  2. Sprzątaj systematycznie – nie pozostawiaj mokrych lub wilgotnych półek, rantów i innych powierzchni, do tego pozbywaj się pustych opakowań, dzięki czemu robaki nie będą miały się gdzie chować i czym żywić.
  3. System wentylacyjny – jeżeli jest to możliwe zainstaluj go, to pomoże ci usuwać nadmiar wilgoci z pomieszczenia, a co za tym idzie pozbędziesz się pleśni, grzyba i rybików
  4. Kup pochłaniacze wody – to alternatywa dla wentylatora, na który nie zawsze wszystkich stać. Najlepiej kupić od razu kilka sztuk pochłaniaczy, ponieważ łazienka to miejsce, gdzie jest dużo pary wodnej.
  5. Zabezpiecz otwory i szczeliny – to pozbawi rybika miejsca schronienia i odizoluje go od lubianej ciemności, dzięki czemu jest większa szansa na jego upolowanie. Świetnie do zatkania takich miejsc nada się silikon.
  6. Często pierz – dzięki temu rybiki na twoich ubraniach czy ręcznikach znikną w mgnieniu oka, ale nigdy nie umieszczaj w pralce czy w koszu na pranie wilgotnych rzeczy.
  7. Lawenda i sok z cytryny – rybiki nie lubią zapachu cytryny czy intensywnej lawendy, dlatego warto kupić np. płyn do mycia kafelków o zapachu cytryny, a woreczki z lawendą poukładać na półkach w szafkach.
  8. Ostre przyprawy – najlepiej się sprawdzą umieszczone przy jedzeniu, ponieważ skutecznie odstraszą rybiki i nasza żywność będzie bezpieczna.
  9. Kwas borowy – brzmi groźnie i groźne jest dla rybików, ale także człowieka, a nawet zwierząt domowych. Zmieszany z cukrem pudrem skutecznie zwabi do siebie robaki i uszkodzi ich pancerze albo zabije. Nie stosuj go mając zwierzęta w domu.
  10. Pułapka – obklej słoik taśmą lub obwiąż wstążką, by rybik mógł wejść do środka. Następnie wsyp do środka niewielką ilość np. cukru, ale może to być też inny produkt spożywczy, który posiada cukier. Na koniec umieść słoik w łazience na podłodze i poczekaj aż rybiki się złapią. Możesz być pewny/a, że rybik nie wyjdzie ze słoika, ponieważ powierzchnia jest zbyt śliska. Tak złapane robaki należy spalić lub zalać wrzątkiem.
Walka z rybikami w łazience staje się prostsza

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień