Łazienka dla niepełnosprawnych - bezpiecznie i funkcjonalnie

Wł.:
Łazienka dla niepełnosprawnych - bezpiecznie i funkcjonalnie

Na początek PLAN

Zanim zabierzemy się za urządzanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej, musimy wszystko dokładnie przemyśleć. Zrobienie planu jest tutaj kluczowe, a w nim należy uwzględnić przede wszystkim zdanie osoby niepełnosprawnej. To ona powinna wyznaczać umiejscowienie sprzętów i wysokość, jaką powinny mieć. Nie zapomnijmy o zostawieniu wystarczająco dużo miejsca do manewrowania np. wózkiem.

Łazienka dla niepełnosprawnych

Funkcja antypoślizgowa ratuje sytuację

Warto pomyśleć o zapewnieniu bezpieczeństwa osobie niepełnosprawnej przy poruszaniu się i kąpieli. Świetnym rozwiązaniem okazuje się podłoga wykonana z antypoślizgowego materiału. Dzięki niej osoba niepełnosprawna nie przewróci się, podczas wykonywania wszelkich ruchów. Zadbajmy o to, by posadzka była równa, a jeśli zdecydujemy się na matę antypoślizgową, by była niepofałdowana i ściśle przylegała do podłoża. Taką matę możemy położyć także pod prysznicem lub w wannie.

Dużo miejsca

Jeżeli zabieramy się za przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej, to przede wszystkim pamiętajmy, by poszerzyć wejście do niej. Jest to ważne, ponieważ wózek jest szerszy niż standardowe wymiary drzwi. Na środku takiej łazienki najlepiej zostawić kwadrat pustego miejsca o rozmiarze 1,5 × 1,5 metra, zapewni to osobie niepełnosprawnej swobodę w poruszaniu wózkiem.

łazienka dla niepełnosprawnych

Ułatwmy funkcjonowanie

Jeżeli mamy taką możliwość, warto zniwelować próg na styku pomieszczeń. Czasami jest to jednak niemożliwe, wtedy możemy zainwestować w mały podjazd, który ułatwi wjazd wózkiem do łazienki. Taki próg nie powinien być wyższy niż 2 cm, w innym przypadku osoba niepełnosprawna może mieć problemy z przejazdem przez niego. Rzeczą, o której często zapomina się podczas remontu łazienki, by przystosować dla osób niepełnosprawnych, jest szerokość drzwi. Nie powinny one przekraczać metra szerokości, ponieważ stają się wtedy za ciężkie i taka osoba może mieć bardzo duże problemy z ich otwarciem. Pamiętajmy o zamontowaniu ich tak, by otwierały się na zewnątrz, dzięki czemu nie zabierzemy przestrzeni w pomieszczeniu.

Przystosowanie ceramiki

Ceramika dla niepełnosprawnych to produkty o zupełnie innym wyprofilowaniu i wymiarach. Są też o wiele bardziej wytrzymałe i są w stanie unieść więcej. Misy WC dla niepełnosprawnych mają długość 70 cm, dzięki czemu postawienie wózka obok jest wygodne i komfortowe. Wysokość misy powinna odpowiadać wysokości siedziska w wózku, wtedy o wiele łatwiej przenosi się z miejsca na miejsca bez konieczności manewrowania. Wybierając deskę sedesową, zwróćmy uwagę, czy może się ona przesunąć lub być w jakikolwiek sposób niestabilna. Niepełnosprawnym można ułatwić korzystanie z toalety, umieszczając spłuczkęuchwyt na papier toaletowy obok toalety, dzięki temu takie osoby nie będą musiały się bardzo gimnastykować.

Umywalka umywalce nierówna

Aby niepełnosprawnym korzystało się z niej wygodnie i komfortowo, powinniśmy wybrać bardziej płaską i szerszą od tych standardowych. Specjalnie profilowany front umożliwia oparcie na umywalce rąk i ramion. Należy pamiętać także o trzech zasadach ułatwiających korzystanie z umywalki:

  1. O pozostawieniu wystarczająco dużej przestrzeni przed nią w granicach 90 × 120 cm.
  2. O odpowiedniej wysokości ok. 70-85 cm.
  3. O maksymalnej głębokości 60 cm, by osoba niepełnosprawna mogła swobodnie dosięgnąć do baterii, która może mieć przedłużony uchwyt.

Warto także zrezygnować z postumentu lub półpostumentu, który utrudnia podjechanie wózkiem pod samą umywalkę.

Wanna czy lepiej prysznic?

Jest to jedna z najtrudniejszych decyzji do podjęcia, ponieważ każda osoba niepełnosprawna ma inne potrzeby, których nie wolno lekceważyć. Prysznic bezsprzecznie ma wiele zalet: jest wygodniejszy i bezpieczniejszy. Pamiętajmy by wybrać brodzik bezprogowy, do którego swobodnie można wjechać wózkiem, a najlepiej sprawdzi się kabina prysznicowa walk in, czyli otwarta bez drzwi. Wymiary takiego prysznica nie powinny być mniejsze niż 100 × 100 cm, a ogromnym ułatwieniem dla osoby niepełnosprawnej jest umieszczenie w nim siedziska na wysokości 43-48 cm.

Jeżeli jednak nie możemy zrezygnować z wanny, jest dużo możliwości dostosowania jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w wannę, która jest takiej samej wysokości, co siedzisko wózka. Tutaj także możemy zamontować siedzisko mocowane do ściany lub nakładane na krawędź wanny.

Pomoc pod ręką – uchwyty i poręcze

Dzięki nim osoba niepełnosprawna może korzystać z łazienki w pełni bezpiecznie i komfortowo. Jest to dla nas niewielka inwestycja, ale za to bardzo ważna. Przy wyborze takich poręczy powinna być osoba niepełnosprawna, by mogła ocenić, czy są dla niej ergonomiczne i wygodne. Zanim jednak przystąpimy do ich kupna, dokładnie rozplanujmy wraz z niepełnosprawnym, gdzie takie uchwyty ułatwią mu funkcjonowanie. W tym przypadku powiedzenie „im więcej, tym lepiej” zupełnie się nie sprawdzi. Jeżeli obawiamy się, że poręcz może podczas podpierania się pęknąć, możemy zdecydować się na dodatkowe wzmocnienie szczególnie ważne przy montażu w ścianie działowej o zabudowie lekkiej.

Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka spełniająca wymagania

Nie jest łatwo taką stworzyć, jednak dzięki producentom, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, z roku na rok staje się to łatwiejsze. Rynek sprzętów dla niepełnosprawnych poszerza się i teraz można przebierać w produktach, dzięki czemu powoli stają się one dostępne dla każdego.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień