Jak układać płytki ceramiczne?
Krok 1 – materiały
Podstawowy z nich to oczywiście kafelki. Dobieramy je pod względem wyglądu, ale można też wybrać ich wielkość, która przekłada się na ilość paczek potrzebnych do wyłożenia wyznaczonej przez nas przestrzeni. Kolejnym elementem jest klej i oczywiście fuga, chyba że decydujemy się na brak fug, jest to jednak rzadkość. Pamiętajmy, że nie należy takiej decyzji podejmować na ostatnia chwilę. Warto na dłużej zatrzymać się w dziale kafelków i dokładnie wyobrazić sobie naszą wymarzoną łazienkę. Niestety układanie płytek w łazience wymaga cierpliwości i zaopatrzenia się w narzędzia takie jak obcinarka, która przytnie płytkę na odpowiednią wielkość, byśmy mogli ją przymocować do ściany. Zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne akcesoria jest w tym wypadku niezbędne.
Opcjonalny Krok 2 – skuwanie płytek
Jeżeli nie kładziemy płytek pierwszy raz, to najpierw musimy zdjąć poprzednie. Są dwie możliwości, jak będziemy w stanie to zrobić.
- Kupno specjalnego młota pneumatycznego z funkcją skuwania, jednak taki sprzęt kosztuje swoje pieniądze i mimo że ułatwi znacznie sprawę, nie każdy może sobie na niego pozwolić.
- Wyposażenie się w młotek i stalowy przebijak, co zajmie dużo więcej czasy i będzie wymagało sporo więcej wysiłki, ale jest o wiele tańsze.
Skuwanie płytek należy zaczynać w miejscu, gdzie są fugi. W tamtym miejscu idzie to znacznie łatwiej i nierzadko udaje nam się wtedy skuć całą pytkę za jednym zamachem.
Krok 3 – szykowanie ścian
Zanim zabierzemy się do układania naszego wymarzonego wzoru z płytek, musimy zadbać o stan podłoża. Powinno być ono suche, pozbawione resztek starych płytek, a przede wszystkim oczyszczone z drobinek kurzu. Jeżeli jesteśmy już pewni, że nasze ściany czystsze nie będą, możemy przystąpić do nakładania podkładu. W zależności od rodzaju ściany jaki obkładamy taką powinniśmy dobrać bazę. Do ściany ceglanej idealnie nada się podkład penetrujący, za to ściany z karton-gipsu obkładamy specjalnym, przystosowanym do gipsu środkiem. Nierzadko zdarza się, że ściany w naszej łazience są nierówne. W tym wypadku mamy dwa wyjścia. Jeśli nierówność jest niewielka, możemy wyrównać ją przystosowaną do tego zaprawą. Natomiast gdy jest ona znaczna potrzebna będzie nam wylewka samopoziomująca, która może osiągnąć grubość 1,5 cm. Taką wylewkę należy zagruntować i osuszyć, dopiero wtedy możemy bezpiecznie kłaść płytki.
Krok 4 – kładzenie płytek
Teraz następuje gwóźdź programy, czyli układanie kafelków. Nie jest wyjątkowo trudne, jednak trzeba być bardzo precyzyjnym. Na ścianę szpachelką nakładamy klej, który będzie trzymał naszą płytkę a następnie, przejeżdżamy po nim szpachelką ząbkowaną, by powstały poziome rowki, a następnie, zachowując odstępy na fugi, dociskamy kafelek do ściany. Między płytkami należy umieścić krzyżyki dystansowe, które utrzymają idealną, jednakową odległość między poszczególnymi kafelkami. Warto co jakiś czas sprawdzać poziomicą, czy płytki leżą równo i nie tworzą nam się „fale Dunaju”.
Krok 5 – fugowanie
Po wyschnięciu płytek możemy przystąpić to kładzenia spoiny, czyli innymi słowy fug. Zawsze powinniśmy kierować się zaleceniami producenta podczas przygotowywania spoiny. Należy nakładać ją pacą filcową bądź gumową szpachelką i rozprowadzać w wiele stron. Na samym początku może wyglądać to mało atrakcyjnie, ale spokojnie można ściągnąć nadmiar materiały. Gdy fugi zaczną wysychać, można mokrą szmatką, zamoczoną w letniej wodzie, zacząć zmywanie tego, co na kafelkach zostało. Pamiętajmy, by omijać miejsca ze spoiną.
Comments
No comment at this time!
Leave your comment