Sposoby na wyczyszczenie zlewu w kuchni

Wł.:
Sposoby na wyczyszczenie zlewu w kuchni

Regularność to podstawa

By nasz zlew był na lata, powinniśmy czyścić go systematycznie, używając do tego miękkiej ścierki i lekkich środków chemicznych. Niektórzy producenci zalecają mycie zlewozmywaka codziennie i wycierać go bardzo dokładnie, by był suchy, co zapobiegnie powstawaniu zacieków.

Delikatny niczym kwiat

Nasz zlew nie za bardzo lubi druciane szczotki czy silne detergenty. Preferuje raczej miękkie ściereczki i zero szorowania, choć niekiedy jest to wskazane, pamiętajmy jednak, by się nam nim przysłowiowo nie znęcać. Zrezygnujmy zatem z wybielaczy, kwasów czy silnych, żrących proszków myjących. Starajmy się nie pozostawiać w zlewie żadnych kawałków owoców czy warzyw, zwłaszcza jeżeli są one skłonne do barwienia powierzchni jak np. burach.

Stal będzie lśnić

Zlewy wykonane ze stali nierdzewnej to najpopularniejszy wybór wśród klientów. Łatwo utrzymać na nim czystość, a jego klasyczny design może pasować do wielu aranżacji. Innym plusem takich zlewów stalowych jest odporność na detergenty, mimo wszystko powinniśmy traktować go tak samo delikatnie, jak pozostałe rodzaje zlewów. Pamiętajmy, by nie szorować zlewu druciakami czy innymi ostrymi narzędziami i najlepiej nie trzymać rdzewiejących przedmiotów w pobliżu naszego stalowego zlewu. Najlepszym środkiem do czyszczenia tego rodzaju zlewozmywaka będzie ocet z sodą. Wpierw musimy natrzeć zlew octem, by potem wysypać go sodą oczyszczona i dokładnie umyć miękką ścierką. Po całej procedurze możemy natrzeć go olejem, dzięki czemu woda nie będzie się na nim osadzać.

stalowy zlew

Zadbany kamień

Zlewy granitowe mają chropowatą fakturę, co sprawia, że brudzą się o wiele częściej, niż można byłoby tego oczekiwać. Taki zlew wymaga delikatnej pielęgnacji substancjami, które w składzie nie mają nic żrącego. Do czyszczenia idealnie nada się miękka szmatka, a detergenty z półek supermarketów warto zamienić na wodę z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym. Jeżeli nie możemy pozbyć się zacieków, warto posmarować zlew olejem kuchennym, co ułatwi spływanie wody. Nigdy też nie zostawiajmy zlewu mokrego po zmywaniu naczyń, należy go wtedy wytrzeć do sucha. Tak jak w przypadku zlewu stalowego używanie wybielaczy jest niewskazane, ponieważ mogą one uszkodzić odpływ lub sam zlew. Chrońmy go także przez barwiącymi substancjami jak herbata czy kawa.

Zapach? Nim też możemy się zająć

Kiedy wyczyścimy zlew tak, że będzie błyszczał, możemy zająć się też zapachem wydobywającym się z odpływu. Nie jest zawsze zachwycający, jednak jest na to pewna rada. Powinniśmy w takim wypadku wlać do niego ciepłej wody, spokojnie wystarczy ta, która jest w kranie i dodać do niej sodę oczyszczoną lub sok z cytryny. Dzięki takiemu roztworowi usuniemy bakterie, które gromadzą się głęboko w rurach. Najlepiej stosować tę metodą codziennie, by przykry zapach się nie utrzymywał.

sprzątanie

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień