Termostat grzejnikowy – kontroluj ciepło

Na stronie:

Działanie termostatu

Elementami termostatu są głowica i zawór grzejnikowy. Głowica termostatyczna zamykając i otwierając zawór, zwiększa bądź zmniejsza ilość wody, która dociera do grzejnika. Głowica posiada regulator ciepła pozwalający ustawić temperaturę w pomieszczeniu. Zazwyczaj na pokrętle jest pięć opcji od 1 do 5, gdzie trójka to ok. 20⁰C. Istotne jest, by nie zasłaniać grzejnika. Termostat to sposób na zmniejszenie zużycia energii nawet do 25%.

Przede wszystkim rozróżnia się je na typ czujnika. Czujnik może być wbudowany w głowice termostatyczną, a także połączony z nią kapilarą. Istnieją również głowice z rozdzielonym zdalnie czujnikiem. Zawory dzielą się na proste, kątowe, osiowe i narożnikowe. Bez dobrego dopasowania zaworów instalacja grzewcza nie będzie funkcjonalna, dlatego najlepiej jest kupić wszystkie komponenty od jednego producenta, by nie martwić się o ich kompatybilność.

grzejnik-z-termostatem

Rodzaje Głowic

Wybór głowic jest duży, na rynku są głowice tradycyjne, będące najczęściej wykorzystywane w domach, jak i głowice wzmocnione, z czujnikiem i elektroniczne, które są najbardziej ekologiczne. By uniknąć nagłego spadku lub wzrostu temperatury, powinniśmy nie zmieniać zbyt często ustawień pokrętła termostatu. Kiedy wietrzymy pomieszczenie, należy obniżyć temperaturę, by oszczędzić energię.

Komentarze

Na razie brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Zarejestruj nowe konto

Czy założyłeś już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło